KRÓL EDYP - SOFOKLES - OPIS POSTACI, CHARAKTERYSTYKI

Król Edyp

Syn króla Teb, Lajosa i Jokasty. Gdy był niemowlęciem rodzice nakazali porzucić go w górach ze skrępowanymi nóżkami w obawie przed wypełnieniem się proroctwa iż będzie on ojcobójcą. Jednak w wyniku litości ze strony pastuch, służącego Lajosa trafia do Koryntu na dwór króla Polybosa – który sam był bezdzietny i bezpłodny. Tam zostaje mu nadane imię Edyp co ma wywodzić się od opuchniętych nóżek chłopca – efekt skrępowania ich więzami. Edyp wychowuje się w błogiej nieświadomości o własnym pochodzeniu. Jego przybranymi rodzicami są Polybos z Koryntu i Merope z Dorydy. Gdy dorasta dowiaduje się, że jest podrzutkiem. Szukając pomocy w odnalezieniu swoich korzeniu u wyroczni delfickiej otrzymuje straszliwą przepowiednie iż będzie ojcobójcą i zawrze kazirodczy związek z własną matką. W obawie przed wypełnieniem się wróżby wyjeżdża z Koryntu i trafia do Teb. Między czasie zabija starca, który później okazuje się być jego biologicznym ojcem – wypełnia w ten sposób nieświadomie pierwszą część przepowiedni. Następnie w Tebach żeni się z wdową po Lajosie, Jokastą – jest to tak naprawdę jego biologiczna matka, wypełnia więc drugą część przepowiedni. Od tego momentu bohater przeżywa tragizm swojej postaci, okazuje się być bezsilny wobec wyroków boskich. Ostatecznie w akcie rozpaczy okalecza się wybijając sobie oczy. Na własną prośbę zostaje skazany na banicję. Przed odejściem żegna się ze swoimi dziećmi – ma ich czworo dwóch synów i dwie córki (Antygona i Ismena).

Lajos

Jest ojcem Edypa, mężem Jokasty, zgodnie z wyrocznią zostaje zamordowany przez własnego syna przy „troistym rozdrożu”. Próbując uchronić się przed wypełnieniem przepowiedni zaplanował porzucenie syna w górach tak by poniosło pewną śmierć – nieszczęśliwie dal niego plany te zostały pokrzyżowane.

Jokasta

Jedna z barwniejszych postaci w dramacie Sofoklesa. Jest żoną Lajosa z pierwszego małżeństwa i matką Edypa. Gdy Lajos zostaje zamordowany jako wdowa wychodzi nieświadomie za własnego rodzonego syna Edypa. Gdy dowiaduje się o swoim kazirodczym związku przerażenie prowadzi ją do popełnienia samobójstwa. Wiesza się w jednej z komnat na własnej chuście.

Posłaniec z Koryntu

Przyniósł wiadomość o śmierci Polybasa i przekazaniu władzy w Koryncie Edypowi. Pośrednio przyczynił się do ocalenia Edypa – odebrał go jako niemowlę od pastucha i dostarczył do Koryntu.

Kreon

Brat Jokasty, szwagier i wuj Edypa, obejmuje władzę nad Tebami oraz opiekę nad potomstwem Edypa gdy ten po okaleczeniu udaje się na wygnanie.

Córki Edypa: Antygona i Ismena, Edyp miał również dwóch synów.

Polybos – król Koryntu, mąż Merope, wychował Edypa jako własnego syna.

Merope – żona Polybosa, pochodziła z Dorydy, wspólnie z mężem wychowała Edypa.