Alina i Balladyna to bohaterki dramatu autorstwa Juliusza Słowackiego. To córki ubogiej wdowy, mieszkające w skromnej leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra Aliny, obie postacie różnią się wyglądem oraz charakterem i temperamentem. Córki wdowy są kobietami o niezwykłej urodzie, choć ich typy urody różnią się znacznie. Balladyna to brunetka o niezwykłej alabastrowej cerze, ma czarne oczy. Od momentu zamordowania swej siostry na czole znajduje się czerwone znamię, które Balladyna chce za wszelka cenę ukryć. Natomiast jej siostra Alina to blondynka, ma włosy złociste splecione w piękny warkocz, oczy mienią się barwa fiołków.
Balladyna to osoba nieszczera oraz fałszywa. Już na początku utworu da się to zauważyć, jest bezwzględna w walce o względy atrakcyjnego Kirkora. Pokusiła się o zdradę męża i innych osób, które liczyły się z jej zdaniem, wyrzekła się rodzonej matki, kłamała w sprawie swego pochodzenia. Wstyd jej przynosił świadomość bycia córka zwykłej wieśniaczki. Alina to zupełne przeciwieństwo Balladyny, to uosobienie wszelkich cnót, dobra, także szczerości oraz prawdomówności. Czuje rozdarcie wewnętrzne w związku z myślą o Kirkorze, jest przekonana, że siostra też może go kochać.
Alina to kobieta pracowita, także sympatyczna oraz zawsze miła dla innych. Każdemu jest w stanie rzec dobre słowo, w stosunku do matki oraz siostry używa zdrobniałych formuł, gotowa poświęcić się dla dobra innych. Natomiast jej siostra gardzi praca, woli inaczej spędzać czas wolny. Nie interesuje się matka i jej losem, często manipuluje innymi ludźmi, aby ktoś inny wykonał jej pracę, nic dla niej nie znaczą obowiązki najbliższych.
Balladyna zawsze dążyła do realizacji własnych, prywatnych celów, nikt inny jej nie obchodził. Dążyła do władzy używając wszystkich środków do tego celu. Miała satysfakcję z wydawaniem rozkazów innym ludziom, swoje zachowanie uważała za nienaganne. Czuła się osobą bezkarną. Natomiast dla Aliny najważniejsze było dobro jej najbliższych, zawsze chciała wyręczać swoją matkę z ciężkich robót. Nigdy nie odważyła się na dokonanie złego czynu, jej sumienie było wolne i czyste. W życiu kierowała się cnotliwością oraz pobożnością.
W dziele "Balladyna" Juliusza Słowackiego bohaterką pozytywną jest Alina, cicha oraz cnotliwa osoba. Balladyna to postać negatywna, która dąży do władzy i nie zważa na innych.