Streszczenia Szczegółowe Popularnych Lektur Szkolnych od Gimnazjum do Liceum

Szybkie wybieranie streszczeń:   Dyskusje na forum:

SOFOKLES -BIOGRAFIA - Grecki Dramaturg - Autor Antygony, Króla Edypa i Elektry.
Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstów


Sofokles żył w latach 496 - 406 przed Chrystusem I był jednym z trzech dramaturgów, których tragedie zachowały się do czasów obecnych obok Ajschylosa i Eurypidesa. Według księgi Sudy, Sofokles napisał w ciągu całego swojego życia ponad 120 sztuk. Jednak tylko siedem z nich zachowało się do czasów obecnych: ,,Antygona’’ (442 p.n.e.), ,,Ajas’’, ,,Edyp królem’’, w przekładzie na polski bardziej znana jako ,,Król Edyp’’, ,,Elektra’’, ,,Filoktet’’ (409 p.n.e.), ,,Trachinki’’ i ,,Edyp w Kolonie’’. Najbardziej zanan to: Antygona, Król Edyp i Elektra. Przez prawie 50 lat Sofokles był najczęściej nagradzanym dramatopisarzem podczas zawodów organizowanych w starożytnych Atenach w dniu Dionizosa. W sumie otrzymał Sofokles 18 razy pierwsze miejsce na Wielkich Dionizjach i prawdopodobnie 6 razy na Lenajach.

Sofokles był synem Sofillosa urodził się w gminie Kolonos (Colonus Hippius, obecnie na przedmieściach Aten) w Attyce na krótko przed legendarną bitwą pod Maratonem, która miła miejsce w 490 roku przed Chrystusem, dokładna data urodzenia dramaturga nie jest znana, najprawdopodobniej jest to jednak rok 497 lub 496 przed Chrystusem. Sofokles stał się ważną postacią w Atenach, szczególnie w świecie teatru. Sofokles pochodził z bogatej rodziny jego ojciec był producentem zbrój stąd też był dobrze wykształcony. Młody Grek uczył się muzyki, tańca, gimnastyki, poznawał twórczość wielkich poetów. Jego kariera jako dramatopisarza rozpoczęła się koło roku 468 przed Chrystusem kiedy to po raz pierwszy odniósł on zwycięstwo w zawodach organizowanych w dzień Dionizosa. Odniósł wtedy zwycięstwo nad Ajschylosem. . Prawdopodobnie pierwsza triada tragediowa Sofoklesa zawierała sztukę Triptolemus.
Sofokles zmarł w sędziwym wieku około 90 lat przypuszczalnie w roku 406 albo 405 przed Chrystusem. Był świadkiem dwóch wielkich wojen pierwszej zakończonej wielkim zwycięstwem Grecji nad Persami I drugiej zakończonej krwawą porażką - Wojna Peloponezka. Sofokles ożenił się z obywatelką ateńską Nikostratą, która dała mu syna Jofona. Wiadomo także, że Sofokles miał kochankę znaną pod imieniem Theoris, pochodzącą z peloponeskiego miasta Sykion. Jego drugi syn I wnuczek nazywali się również imieniem Sofokles i mieli podążyć śladami jego sukcesu dramatopisarskiego.
Sofokles wywarł duży wpływ na rozwój dramatu antycznego. Zwiększył liczbę aktorów występujących na scenie z 2 do 3 oraz liczbę pieśniarzy w chórze z 12 do 15.

Wkuwaj słówka z angielskiego za darmo

Ucz się hiszpańskiego online

Podziel się swoim wypracowaniemNajnowsze odcinki wideokursu angielskiego na YoutubeZałączone fotografie

Sofokles Fotografia

Wypracowania Użytkowników