Streszczenia Szczegółowe Popularnych Lektur Szkolnych od Gimnazjum do Liceum

Szybkie wybieranie streszczeń:   Dyskusje na forum:

Człowiek nie zna siebie… W jaki sposób „schemat boleborzański” wpłynął na postępowanie Zenona i Elżbiety Ziembiewiczów.

Człowiek nie zna siebie… W jaki sposób „schemat boleborzański” wpłynął na postępowanie Zenona i Elżbiety Ziembiewiczów. Zinterpretuj fragment odnosząc rozważania do całości utworu.
 

„Granica” Zofii Nałkowskiej to powieść, która porusza bardzo wiele różnorodnych tematów, szczególnie zaś społeczno-politycznych. Głównym bohaterem jest Zenon Ziembiewicz, człowiek odznaczający się dużym poważaniem wśród ludzi. Autorka ukazała jego losy- szybkie osiągnięcie kariery oraz klęskę. Na podstawie fragmentu, który znajduje się na początku utworu, postaram się zinterpretować przyczyny postępowania Zenona i Elżbiety Ziembiewiczów.
Zenon pochodził z Boleborzy, urodził się i wychował w niezbyt zamożnej rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec pełnił funkcję zarządcy dóbr hrabiostwa Tczewskich. Walerian Ziembiewicz był człowiekiem, który nie stanowił chlubnego przykładu i wzoru postępowania dla syna. Po pierwsze nie stronił od alkoholu. Po drugie nie stronił również od kobiet. Co chwilę wdawał się w romanse ze służącymi, kucharkami i innymi kobietami. Po trzecie Walerian był złym zarządcą majątku Tczewskich, nie radził sobie z tym do tego stopnia, że zrzucił ten ciężar na żonę - Żancię. Poza tym był człowiekiem, który bez godności płaszczył się przed Tczewskimi, gdyż wiedział, że bez ich pomocy nie będzie w stanie nic w życiu osiągnąć. Żancia - matka Zenona była kobietą cichą i pokorną. Cechowała się ogromną tolerancją dla zachowań męża. Doskonale zdawała sobie sprawę z jego przypadłości; zamiłowań romansowych i alkoholowych, jednak zawsze wybaczała mu jego wady, mając nadzieję, że obietnice, które jej składał kiedyś się spełnią.
Zenon przez długi czas mieszkał i kształcił się w mieście, a na wieś, do domu przyjeżdżał tylko na wakacje i ferie. Nowe otoczenie pozwoliło mu lepiej zrozumieć zachowanie ojca, zaczął wstydzić się jego prostoty. Zenon z początku gardził takim zachowaniem ojca. Potępiał jego służalcze zachowanie w stosunku do Tczewskich. Nigdy nie chciał stawiać samego siebie w takiej sytuacji i w głębi duszy powtarzał sobie, iż nigdy by się nie poniżał, tak jak jego ojciec.
Zenon studiował w Paryżu, w domu bywał tylko na wakacjach. Poglądy jego w czasie studiów również uległy zmianie. Starał się on odciąć od „schematu boleborzańskiego”, który został zapoczątkowany przez jego ojca. Schemat ten polegał na nieumiejętności pohamowania się od erotyzmu i popędów seksualnych, od których to nie mógł odzwyczaić się Walerian Ziembiewicz.
Gdy został mu tylko rok do ukończenia studiów, przed wyjazdem prosił rodziców o wsparcie materialne, jednak oni nie będąc w stanie pomóc synowi stwierdzili, aby ten udał się do Czechlińskiego, który był pełnomocnikiem Tczewskich. Był to człowiek majętny. Tak też Zenon postąpił. Nawet napisał dla niego artykuł, za którzy otrzymał pewną sumę pieniędzy, co pozwoliło mu na powrót do Paryża i dokończenie studiów.
Idąc śladami ojca, Zenon miewał romanse. Tu, w Paryżu spotkał Adelę, z którą miał romans. W rodzinnej Boleborzy romansował z Justyną, córką kucharki. Po zaręczynach z Elżbietą Biecką, Zenon ponownie wznawia bliskie kontakty z Justyną. Gdy Elżbieta dowiedziała się o tym, iż Justyna jest z nim w ciąży – wybaczyła mężowi. W tym momencie Elżbieta poszła w ślady swej teściowej, matki Zenona, która wybaczała mężowi liczne zdrady.
Zenon nakazał Justynie poddać się aborcji, dał jej pieniądze na zabieg. Dziewczyna usunęła dziecko, lecz miała później ogromne wyrzuty sumienia. Pewnego dnia Justyna weszła do gabinetu Zenona i oblała jego twarz kwasem, bohater stracił wzrok. Po wyjściu ze szpitala Zenon popełnił samobójstwo, a Elżbieta wyjechała za granicę, zostawiając syna matce Zenona, tak jak przed laty zrobiła to jej własna matka z nią.
Podsumowując, uważam że „schemat boleborzański”, zachowanie rodziców Zenona miał ogromny wpływ na życie Zenona i jego współmałżonki. Zenon, mimo iż brzydził się zachowaniem ojca, to podświadomie robił to samo. Elżbieta, wybaczając ciągłe zdrady Zenona upodobniła się do swojej teściowej – pani Żanci.
 

5
Średnia ocena: 5 (1 głos)
Tags:
a

a

Anonymous, ndz., 12/20/2009 - 18:17

Najnowsze odcinki wideokursu angielskiego na YoutubeWypracowania Użytkowników